Главная » 2016 » Ноябрь » 10 » Proiect didactic la limba română
18:18
Proiect didactic la limba română

                                       

Clasa: a VI-a

Tema lecției: Adjectivul

Tipul lecției: de sistematizare și consolidare a cunoștințelor

            Strategia didactică:

Metode și procedee: conversația,explicația,exercițiul,observația,lucrul în  echipă, jocul                                                    cubul,aprecierea  verbaală,  învățarea prin descoperire.

Mijloace didactice: manualul, caietele, rebus,trenuțul cu proverbe,cub cu  sarcini, fișe cu cerințe.

             Obiectiv de referință:

Dezvoltarea capacității de operare cu noțiunea de adjectiv în vederea structurării unei comunicări corecte, efeciente și nuanțate

Obiective operaționale:

O – să recunoască adjectivul și substantivul pe care acesta îl însoțește;

O – să realizeze acordul dintre adjectiv și substantivul a cărui însușire o  exprimă;

O – să grupeze însușirile care arată forma, culoarea, gustul,mirosul;

O – să asocieze substantivele cu însușirile corespunzătoare;

O – să descopere adjective cu sens opus sau asemănător celor date;

O – să completeze enunțurile cu adjectivele potrivite;

                                   SCENARIU DIDACTIC

Organizarea clasei

Organizez colectivul de elevi pe grupe. Fiecare grupă are un anumit simbol.

 

II. Captarea atenției

Pe o planșă pe tablă este expus un rebus (anexa 1)

      

                         conversație

Ce cuvânt am obținut pe verticală? ADJECTIVUL

 

III Anunțarea temei și a obiectivelor operaționale

 

                       conversație

Cuvintele sunt prietenele noastre pentru că ele ne ajută să comunicăm, să ne înțelegem mai bine și să vorbim frumos și corect.

Lecția de astăzi ne va ajuta să ne consolidăm cunoștințele despre acest prieten al nostru. Orice opinie a voastră este acceptată, nu se critică nici o părere.

 

Amintiți-vă!

                      conversație euristică

Ce este adjectivul?
Ce altă parte de vorbire ați mai învățat?
Unde poate sta adjectivul față de substantiv?
Ce împrumută adjectivul de la substantiv?

 

Folosiți-vă cunoștințele!

                           învățare prin descoperire

1.Ce culoare are rochia păpușii?

2. Ce gust are mierea pe care o mănâncă ursulețul?

3. Ce forcă are mingea?

4. Ce miros are trandafirul?

Culoare

Gust

Formă

Miros

roșie

dulce

rotundă

plăcut

Completați tabelul.

 

Exerciții orale:

1.Spune adjective cu sens pous celui dat:

cutat – murdar

harnic-leneș

mic-mare

vesel-trist

frumos-urât

 

2. Înlocuiește expresiile cu adjective potrivite:

     mort de oboseală- obosit

     ruptă din soare- frumoasă

     mort de foame – flămând

     numai ochi și urechi – atent

 

3. Schimbați substantivul în adjectiv:

    aur – auriu

    argint – argintiu

    trandafir – trandafiriu

    rugină – ruginiu

    tristețe – trist

4. Găsește câte un adjectiv pentru fiecare substantiv dat:

    rochiță-

    pene-

    obraji-

    copil-

    nor-

 

                    Trenul cu proverbe ( joc didactic)

Acul ... haine  ...... coase.                            (mic, scumpe)

Buturuga  .... răstoarnă carul ....  .           (mică,mare)

Corabia  .... fără cârmă .... se cufundă. (mare, bună)

Paza .... trece primejdia ...  .  (bună,rea)

                             Cubul                      

I. Descrie

 Identificați adjectivele din propoziții:   

Jucăria noua s-a spart.                                             

Am un caiet îngrijit.

Ce măr gustos!

Ana are o rochie albastră.

II Compară

Realizați acordul adjectivului cu substantivele pe care le însoțesc:

Iepurașii (fricos) se ascund în pădure.

Am primit un  cadou  (frumoasă).

Lalelele (roșu) au înflorit.

Vulpea (viclene) mi-au  furat o găină.

III Analizează

Treceți la numărul plural substantivele însoțite de adjective:

foare vișinie –

pădure pustie –

nor plumburiu –

lalea roșie –

IV Aplică

Schimbați poziția adjectivului față de substantivul pe care îl însoțește:

fată frumoasă –

mamă blândă -

norul cebușiu –

copil zglobiu -

Evaluarea cunoștențelor, deprinderilor,priceperilor

Tema pentru acasă

Dintr-un coșuleț fiecare extrage o cutiuță.Înăuntru se afță numele unui coleg.Vor avea de alcătuit o compunere cu titlui Colegul (a) meu (mea), în care să scoată în evidență trăsăturile fizice și morale ale acestuia ( acesteia).

 

                                             

                    

 

 

 

 

 

 

 

 

                                 

 

Просмотров: 594 | Добавил: ghicu2012 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
avatar