Главная » 2016 » Ноябрь » 10 » Proiect didactic la literatura română
18:51
Proiect didactic la literatura română

Clasa: a X-a

Tema lecției: Amintiri din copilărie, de Ion Creangă

Tipul lecției: de priceperi și deprinderi

                                              Strategia didactică:

Metode și procedee: povestirea, expunerea, conversația euristică, discuție  colectivă, jocul didactic, citirea expresivă, asaltul de    idei, diagrama Venn, cubul, metoda R.A.I., diamantul    ciorchinele, pălăriile gânditoare, explozia stelară,   procesul literar.

Mijloace didactice: manualul, caietele, fișe pentru munca pe grupe, CD-uri cu   imagini în Power   Point, tablouri cu personaje  ale    textelor.

 

Obiective de referință:

sesizarea structurilor gramaticale corecte sau incorecte într-un mesaj ascultat;
adaptarea vorbirii la diferite situații de comunicare.

 

Obiective operaționale:

O – să citească expresiv, fluent și coerent un fragment din text;

O – să povestească un fragment din text;

O – să formuleze oral și în scris propoziții legate de conținutul textului;

O – să utilizeze corect elementele de construcție a comunicării;

O – să caracterizeze personajele după datele din text;

O – să-și dezvolte capacitatea de selecție și sinteză;

O – să sesizeze valoarea expresivă a textului;

O – să-și cultive sentimente de prețuire față de operele literare.

                                   SCENARIU DIDACTIC

Organizarea clasei
Actualizarea cunoștințelor elevilor

      Prezint un fragment din romanul autobiografic  "Amintiri din copilărie" de Ion Ceangă. (elevii audiează fragmentul).

                         conversație euristică

Ce opere  cunoașteți scrise de Ion Creangă?
Din ce roman fac parte?

 

Prezint în Power Point date biografice și imagini de la Casa memorială Ion Creangă.

Se recită poezia În lumea lui Ion Creangă. ( Anexa1)

Anunțarea temei și a obiectivelor operaționale

                                       CUNOAȘTEREA TEXTULUI

                                              explicația

Operele lui Ion Creangă ne trezesc sentimente de respect și admirație pentru limba noastră, ne înbogățește vocabularul și, poate din rândul vostru se va ridica un viitor povestitor.

                                               audiere

Elevii audiază și urmăresc materialul prezentat descoperind din ce poveste face parte. (La cireșe).      Un elev recită poezia-ghicitoare

( anexa2)

                       ►Metoda R.A.I (răspunde, aruncă,întreabă)

Care sunt personajele acestui text?

Cu cine direa Nică să se ducă la scăldat?

De ce nu i-a cerut cireșe mătușii Mărioara?

Ce-a trebuit să dea tatăl lui Nică mătușii pentru paguba făcută?

 

Citirea expresivă a fragmentului Pupăza din tei.

 

                          ►Metoda cvintetului (anexa3)

Primul vers: Nică (subiecrul)

Al doilea vers: două adjective (sensibil, zbuciumat)

Al treilea vers: trei verbe ( se frământă, pledează,se spune)

Al patrulea vers: (este legat de sat)

Al cincilea vers: un cuvânt-sinteză (copilărie)

 

Fragmentul  La scăldat . Elevii ascultă fragmentul.

                              conversația

Ce lucra Nică alături de fetele din sat?

Cum l-a pedepsit mama pe băiat?

 

        ►Metoda Pălăriile gânditoare (anexa 4)

Pălăria ALBĂ- povestitorul – informează

Pălăria GALBENĂ- creatorul- aspecte pozitive

Pălăria ALBASTRĂ- moderatorul- clarifi

Pălăria ROȘIE- psihologul – spune ce simți

Pălăria NEAGRĂ- criticul- aspecte negative

Pălăria VERDE- gânditorul- generează

 

     Evaluarea cunoștințelor, deprinderilor, priceperilor

                                 ►Metoda Cubului

Fișa1

DESCRIE și notează într-un ciorchine însușirile lui Nică, notănd și faptele din care reies aceste insușuri (anexa 5)

Fișa2

COMPARĂ însușirile lui nică cu însușirile mătușii Mărioara, realizând o diagramă (anexa 6)

Fișa 3

ASOCIAZĂ cuvintelor următoare cuvinte cu  sens asemănător: văratic,chelfăneală,stricăciune,a îndesa (anexa 7)

Fișa 4

APLICAȚI cunoștințele și alcătuiți propoziții după schemele: (anexa8)

S.m +P+C+A                     Ion și Maria așteaptă vacanța de toamnă.

P.+S.+A.+C.+    S-au scuturat frunzele galbene ale copacilor din livadă.

 

Fișa 5

ANALIZEAZĂ subiectul și predicatul din propoziția: (anexa 9)

Numai la dânsul și la vreo două locuri din sat erau cireși văratici.

 

Fișa 6

ARGUMENTEAZĂ  sentimentul de ruține al băiatului. (anexa10)

Se va realiza în perechi un diamant plecând de la personajul principal. (anexa 11)

 

                                      Asaltul de idei :

Elevii evocă năzdrăvăniile lui Nică, așa cum și le amintesc din operă. (anexa 12)

Ce învățăminte a luat Nică din aceste întâmplari? Dar voi?

Argumentați răspunsul.

Exprimați-vă părerea!

                                ►  Explozia stelară (anexa 13)

1. Unde se desfășoară acțiunea?

2. Când se petrec faptele?

3. În ce gen literar se încadrează textul?

4. Cine participă la acțiune?

5. Ce mod de expunere am întâlnit în text?

                                    ►Proces literar (anexa 14)

Judecata lui Nică – personajul principal al "Amintirilor din copilărie".

 

Tema pentru acasă:

1.Recomand elevilor să realizeze un portfoliu de proverbe și  zicători din opera "Amintiri din copilărie"

2. De îndeplinit cadranele .

 

 

 

 

 

 

Просмотров: 1562 | Добавил: ghicu2012 | Рейтинг: 2.3/3
Всего комментариев: 0
avatar