19:04 Proiect didactic la literatura română | |
Clasa a VII-a Tema lecției: Rezumatul operei literare «Un on năcăjit”de M.Sadoveanu Tipul lecției: de receptare a textului epic prin formarea priceperilor și deprinderilor Strategia didactică: Metode și procedee: conversație (dialog),lectura expresivă, problematizarea,modelarea, metoda exercițiului,algoritmizarea,descoperire analogică; Mijloace didactice: manualul,portretul scriitorului,material didactic,rebus,fișe pentru munca pe grupe, fișe de muncă independentă; Obiective de referință: Cultivarea receptivității literar-artistice a elevilor; Obiective operaționale: O1 – să cunoască ce este nuvela; O2- să demonstreze că «Un om năcăjit este o nuvelă»; O3- să caracterizeze personajele; O4- să descifreze semnificația titlului , a unor cuvinte și expresii; O5- să-și exprime părerea despre mesajul nuvelei și s-o argumenteze; O6- să-și îmbogățească vocabularul; O7- să demonstreze toleranță față de opiniile colegilor; O8- să prezinte contraargumente obiective; O9-să întrebuințeze cunoștințele acumulate în comunicarea orală și scrisă; O10- să fie capabili să reproducă oral conținutul textului, pe scurt.
SCENARIU DIDACTIC Organizarea clasei
Amintiți-vă! Conversație euristică(dialog) (anexa1) Încercăm să explicăm titlul povestirii; COPACUL IDEILOR(modelarea) (anexa2) Trăsăturile fizice Trăsăturile morale Citim din manual momente potrivite
Lucrul pe grupe (anexa3) Grupa I Sarcina: Vă imaginați că sunteți un trecător care asistă la dialogul dintre Niculăieș și autorul povestirii. Scrieți ce gănddește șe ce simte trecătorul despre ceea ce aude și vede, răspunzând la întrebările: Ce ai gândit când Niculăieș i-a spus autorului că este supărat? Grupul II Sarcină: Imaginați-vă că ești un prieten bun cu Niculăeș. Scrie un dialog între tine și el după ce acesta a spus că mioara preferată a fost lovită de căruțaș. Întrebări: Ce ar trebiu să-l întrebi pe Niculăeș ca prieten, ca să înțelegi mai bine ce e în sufletul lui?Care ar fi răspunsul lui? 2.Ce ar trebui să-l întrebi, ca să înțeleagă că, odată cu trecerea timpului, oaia își va reveni?
Grupul III Ce ar trebiu să spui tu, ca prieten al lui Niculăeș, pentru a-i dovedi că ești un prieten sdevărat?Ce ar trebui să răspundă el? Numiți câteva proverbe despre prietenie. 1.Prietenul bun la nevoie se cunoaște. 2.Nu avea o sută de bani, dar o sută de prieteni. 3. Prietenia nu se cumpără pe bani. REDAREA CONȚINUTULUI POVESTIRII Ciorchinele (anexa4) ( lucrul frontal) elevii vin pe rând la tablă și complectează ciorchinele.Se notează în caiete. Întroducere: Aspectul de viață prezentat Cuprins: Subiectul povestirii Încheierea: Împortanța acestei povestiri
Rezolvarea rebusului (anexa5) Numele autorului povestirii «Un om necăjit» este ...... 10.Pe copilul de opt ani îl chema... 11.Niculăeș stă de vorbă cu....... povestirii. Am aflat titlui povestirii «Un om necăji»
Planul de idei (anexa 6) Scheletul de recenzie (anexa7) Peramida povestirilor (anexele 8-9)
Temă pentru acasă: De alcătuit o compunere discriptivă «Copilărie fericită» Redați-l printr-un desen pe Niculăeș.
| |
|
Всего комментариев: 0 | |