Главная » 2016 » Ноябрь » 11 » Proiect didactic la literatura universală
22:00
Proiect didactic la literatura universală

CLASA X-a

Obiectul: LITERATURA 

Tema:Aleksandr Sergheevici Puşkin. Date bio-bibliografice

Romanul în versuri Evghenii Oneghin

Structura şi problematica romanului

Tipul lecţiei: de receptare a textului liric prin formarea priceperilor şi deprinderilor

Strategia didactică:

metode şi procedee:

descoperirea inductivă prin investigare,
lectura expresivă,
demonstraţie didactică,
expunera euristică,
conversaţia euristică,
descoperirea deductivă,
lucrul cu textul.

 

mijloace didactice:

portretul scriitorului,
album A.S.Puşkin,
manualul,
portfolium,
expoziţie de cărţi,
expoziţia A.S.Puşkin în amintirea contemporanilor „A fost un adevărat poet...”

Obiective operaţionale:

Să facă cunoştinţă cu cele mai importante date din viaţa şi activitatea scriitorului rus A.S.Puşkin.
Să cunoască subiectul romanului Evghenii Oneghin.
Să citească expresiv unele fragmente din roman.
Să comenteze cele citite.
Să sesizeze mesajul de idei şi sentimente.
Să-ţi exprime opinia despre frumuseţea relaţiilor umane.
Să-şi exprime părerea despre sensul vieţii, despre fericire.
Să demonstreze toleranţă faţă de opiniile colegilor.
Să-şi îmbogăţească vocabularul.
Să determine structura şi problematica romanului.

SCENARIU DIDACTIC

Organizarea clasei

Actualizarea cunoştinţelor elevilor

AMINTIŢI-VĂ!

Conversaţie euristică(dialog autentic)

Ce ştiţi  despre marele scriitor rus A.S.Puşkin?
Numiţi operele ce le cunoaşteţi.
Comentaţi versurile:

„Mi-am ridicat un monument nemuritor,

Spre el norodul calea n-a uita...”

 

Anunţarea temei lecţiei şi a obiectivelor operaţoinale

 

Momente din viaţa şi activitatea scriitorului A.S.Puşkin

 

Expunere euristică

 

Date biografice

 

A.S.Puşkin – cel mai mare scriitor rus. Deschizător de drumuri în literatura rusă, reînnoind-o în toate genurile, ca poet, prozator, dramaturg. A cântat bucuriile şi durerile poporului său, a valorificat în opera sa tradiţiile naţionale, folclorul şi istoria patriei. El este creatorul liricii moderne ruse, al poeziei de meditaţie filosofică, iniţiatorul romanului istoric, al nuvelei sociale.

 

Aprecieri critice

„Numele lui Puşkin e veşnic, veşnic ca şi versurile sale. În creaţia lui văd frumuseţea sufletească a poporului şi înţelepciunea veşnică.”

  Pablo Neruda  

„Puşkin a fost un geniu fără asemănare.”

 Nicola Vapşarov

Metoda exerciţiului

Întrebări de evaluare

Care momente din viaţa lui A.S. Puşkin v-au  impresionat mai mult?
Ce opere a scris A.S.Puşkin?
Comentaţi versul: „Cânt visele, natura, iubirea solitară...”
În ce operă A.S.Puşkin a spus:

 „Dea Domnul să mai fii cândva iubită

Aşa adânc, aşa gingaş cum te-am iubit!”

 

OBSERVAŢI!

Ca poet A.S.Puşkin a abordat specii variate: epistole, romanţe, balade, elegii, satire, poeme dedicate iubirii, prieteniei, naturii şi elanului revoluţionar al vremii.

     A scris peste 800 de versuri lirice.

Frumuseţea gândirii, frumuseţea vieţii, frumuseţea sentimentelor – iată sensul principal şi conţinutul liricii lui Puşkin.

 

Romanul Evghenii Oneghin – frescă a societăţii ruse

Expunere euristică

Prezentarea generală a subiectului

 

Cunoaşterea textului

Folosiţi-vă cunoştinţele!

Lectura expresivă a textului (fragmente)

Dicţionar

a delecta – a face plăcere cuiva
pedant – care se socoate învăţat peste măsură
meschin – egoist
frescă – pictură făcută pe perete
perfid – prefăcut, ipocrit, cel ce ascunde gânduri duşmănoase
chezaş - om ce-ţi ia răspunderea pentru cineva
a implora – a ruga cu lacrimi.

 

Universul romanului

Descoperire inductivă

Personajele

Despre cine e vorba?

 

„Trecea în lume drept savant

Dar , ce e drept, şi cam pedant”.

 

„Om liber, tânăr, plin de glorii...”

 

„... Mereu tăcută

Mereu pe gânduri, abătută,

Chip sperios, de căprioară...”

 

Interpretarea textului

Exprimaţi-vă părerea!

 

Lămuriţi sensul cuvintelor. Ale cui sunt?

„ Ades şi eu , în goana vieţii

Cu drag visam la fericire”

Ce este fericirea?
Găsiţi răspunsul în roman.

 

Descoperirea inductivă

Cum credeţi, care este problematica romanului Evghenii Oneghin?
Care este structura romanului?

 

Expunere euristică explicativă

     Romanul Evghenii Oneghin reprezintă capodopera creaţiei lui A.S.Puşchin, e o concentrare a experienţei artistice anterioare a scriitorului. Poetul descrie în roman ca într-o oglindă societatea rusă de la începutul sec.XIX.

     Autorul şi-a pus drept scop să analizeze în mod obiectiv şi realist lumea contemporană cu toate contradicţiile ei.

 

      OBSERVAŢI!

Descoperirea inductivă

     Romanul Evghenii Oneghin se deosebeşte prin bogăţia de idei şi sentimente, se referă la o gamă întreagă de probleme social-politice, de morală şi literatură, fiind numit pe bună dreptate „o enciclopedie a vieşii ruse”.

Exprimaţi-vă părerea!

 

Problematizarea

De ce Puşkin îţi caracterizează paginile din romanul său uneori ca fiind „aproape vesele”, iar alteori  „aproape triste”?

 

Evaluarea cunoştinţelor

Întrebări de evaluare

Când a apărut romanul în versuri Evghenii Oneghin?
Cât timp alucrat poetul asupra romanului?
Care este structura operei?
Determinaţi problematica romanului.
Cum a fost apreciat romanul de V. G. Belinski?
Comentaţi versurile:

   „Soarta mea

Şi-o –ncredinţezde astăzi şie

Şi lacrimi vărs în faţa ta

Cerându-şi sprijin şi frăţie...”

 

Temă pentru acasă

Referat „Romanul Evghenii Oneghin – frescă a societăţii ruse”.
De selectat citate ce îi caracterizează pe eroi.

 

 

 

Просмотров: 731 | Добавил: ghicu2012 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
avatar