Главная » 2016 » Ноябрь » 11 » Proiect didactic la literatura universală
21:55
Proiect didactic la literatura universală

CLASA: a IX-a

DISCIPLINA: Literatura (română și universală)

SUBIECTUL LECŢIEI: Tragedia „Romeo și Julieta” de William Shakespeare

TIPUL LECŢIEI: de recapitulare

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

La sfârșitul lecției elevii vor fi capabili:

O1 Să sistematizeze cunoștințe de teoria literaturii;

O2 Să-și dezvolte abilitățile de comunicare orală și în scris;

O3 Să aplice concepte operaționale (dialogul, monologul...);

O4 Să distingă particularități stilistice si de compoziție ale textului ;

O5 Să-și manifeste gândirea critică în raport cu teme prezente în piesa citită ;

O6 Să fie interesați de opere fundamentale ale literaturii universale ;

O7 Să-și valorifice ideile formate în urma lecturii, dar și deprinderile individuale ;

O8 Să-și dezvolte încrederea în propriile posibilități de comunicare.

 

STRATEGII DIDACTICE:

METODE ŞI PROCEDEE:  conversaţia, brainstorming , dezbaterea, metoda exploziei stelare, lucrul în grup

FORME DE ORGANIZARE: pe echipe, frontal şi individual.

 

RESURSE MATERIALE: fişe de lucru (portofoliu), cărți, manual, , flipchart, planșe, audiție muzicală, prezentație multimedia.

Scenariul didactic

Moment organizatoric.

Notarea absenţilor, pregătirea materialelor necesare.

Captarea atenției și asigurarea momentului afectiv.

Prezentație  multimedia. Importanța operei alese pentru recapitulare.

Verificarea cunoștințelor anterioare

Brainstorming

Cum ne ajută literatura să ne înţelegem mai bine?
Ce are de spus Romeo şi Julieta unui adolescent din zilele noastre?
De ce credeţi că Shakespeare este citit în ziua de azi?
Care sunt câteva detalii importante despre timpul lui Shakespeare care trebuie cunoscute pentru a înţelege piesa?
Care sunt personajele din Romeo şi Julieta şi cum contribuie ele la producerea evenimentelor tragice din piesă?
Care este imagistica şi care sunt câteva exemple de folosire a acesteia în Romeo şi Julieta pentru a prezenta un mesaj convingător şi puternic?
Care sunt temele şi problemele din Romeo şi Julieta relevante pentru zilele noastre?

 

Anunţarea titlului lecţiei, a principalelor obiective operaționale

 

Desfășurarea lecției.

Metoda exploziei stelare

Cine sunt personajele tragediei?
Ce acțiune are loc în operă
Unde se desfășoară acțiunea?
Când este punctul culminant al subiectului?
De ce deznodământul este tragic?

 

Lucrul în grup

Elevi să împart în următoarele grupe : liderii, scriitorii, teoreticienii, actorii, și artiștii. Se solicită elevilor să rezolve sarcinile specifice fiecărui grup primite în câte un plic și să convingă audiența prin mijloace proprii de frumusețea și dramatismul scenelor alese.

Grupa I: Referindu-se la primul act al piesei va rezolva următoarele aplicații:

 1. Definiți și exemplificați monologul dramatic.

 2. Identificați mijloace artistice care dau plasticitate limbajului dramatic.

 3. Cât de importantă este imaginația în literatură (teatru)? Dezbateți!

 

Grupa a II-a: Referindu-vă la actul al doilea din tragedia „Romeo și Julieta”:

1. Explicați ce este dialogul dramatic.

 2. Precizați etapele (fazele) îndrăgostirii celor doi eroi, menționând motive care construiesc tema iubirii.

3. Iubirea dintre Romeo și Julieta este exemplară? Dezbateți!

 

Grupa a III-a:

1. Relatați scena cea mai dramatică din actul al III-lea.

 2. Menționați câteva scene în care comicul și tragicul se amestecă. De ce?

 3. Cine este vinovat pentru consecințele tragice ale duelului? Dezbateți.

 

Grupa a IV-a:

1. Identificați, în actul al patrulea, personaje secundare și episodice precum și modalități de a extinde spațial și temporal cadrul piesei de teatru.

2. Prezentați câteva simboluri din acest act (otrava, somnul, exilul).

3. Dezbateți absurdul situațiilor care vor îndrepta acțiunea piesei spre deznodământ.

 

Grupa a V-a:

 1. Redați cât mai emoționant finalul tragic al piesei.

 2. Desprindeți câteva din semnificațiile deznodământului reliefând importanța sa.

3. A meritat sacrificiul celor doi eroi? Dezbateți!

 

Aprecierea cunoștințelor.

Se  va aprecia răspunsurile elevilor, verbal și prin note.

 

Temă pentru acasă.

Elevii vor avea de realizat o compunere pe tema:

 „Cea mai frumoasă poveste de dragoste”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотров: 990 | Добавил: ghicu2012 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
avatar